У XIX столітті жила видатна жінка-математик Софія Василівна Ковалевська. Академік С.І.Вавілов сказав про неї: "З історії людства до Ковалевської не було жінки, рівної їй по силі і своєрідності математичного таланту".
Софія Василівна народилась у Москві, а коли їй було вісім років, сім'я переїхала до Білорусії. Інтерес до математики проявився у Ковалевської ще у дитячі роки. Навчатись математики Софія розпочала у восьмирічному віці, у домашнього вчителя І.І.Малевича. Учитель відразу виявив надзвичайні здібності своєї учениці. Він був задоволений її уважністю, дисциплінованістю і захоплювався надзвичайною легкістю, з якою вона розв'язувала задачі.
Особливий інтерес дівчинки до математики викликала така подія. Одного разу при ремонті будинку не вистачило шпалер. І тоді вирішили дитячу кімнату обклеїти звичайним папером. І ось на обклейку стін були використані аркуші з книги з вищої математики. Дівчинка зацікавилась тим, що було зображено і написано на цих аркушах. Вона почала годинами стояти біля стін, щоб зрозуміти зміст малюнків, знаків, формул. А незрозумілі знаки самі відображались у пам'яті дівчинки.
Батькові не сподобалось захоплення дівчинки математикою. Він вважав, що математика - це не жіноча справа. Тому і заняття з учителем було припинено. Але захоплення математикою у Софії залишилося. Вона почала вивчати її самостійно, але таємно.
Учитель Малевич подарував їй книгу з математики, і вона з нею ніколи не розлучалась. Пізніше вона писала: "Перед сном я клала книжку під подушку, а потім, коли всі засинали, я при тьмяному світлі нічника читала цілими ночами".
Через деякий час батько був змушений запросити для дочки нового учителя, який почав знайомити Софію з вищою математикою.
Тут і зустрілась дівчинка знову з тими формулами і знаками, які вона запам'ятала ще з дитинства.
Здобути вищу освіту Софія Василівна не могла, оскільки жінок у вищі школи у царській Росії приймати було заборонено. Тому продовжувати навчання і роботу Софія Василівна змушена була за кордоном. Вона стала першою російською вченою жінкою-математиком.
Математичні ігри
Невипадковий вибір цифр
Дидактична мета. Навчати укладати багатоцифрові числа з даних цифр, додавати ці числа, порівнювати суму із сумами партнерів по грі.
Обладнання. Картки з цифрами 0-9.
Зміст гри. Грають по два сусіди по парті. Кожен учень намагається укласти суму, більшу, ніж його партнер.
Гра починається з того, що перший, гравець вибирає 4 картки і за допомогою цифр укладає й записує два чотирицифрових доданки. При цьому кожна цифра має повторюватися двічі. Після цього перший гравець повертає картки на місце. (Наприклад, перший гравець утворює числа 5253 та 7372 з узятих карток 5 2 3 7). Це саме повторює другий гравець з вибраними ними картками.
Обидва гравці обчислюють суми, утворені з укладених ними доданків. Перемагає гравець, в якого сума більша. Гру повторюють кілька разів з різними картками. Учитель пропонує учням поміркувати і визначити виграшну стратегію. (Ставить допоміжне запитання: На яке місце слід ставити цифру 9 під час укладання найбільшої суми?) Можна грати у цю саму гру, укладаючи найменшу суму.
Більше й краще
Дидактична мета. Навчати учнів логічно мислити, обчислювати добутки письмово та порівнювати здобуті результати.
Обладнання. Картки з цифрами 1-9.
Зміст гри. У грі можуть брати участь 3 і більше гравців. Гра складається з кількох раундів. Перед початком кожного раунду один з гравців (ведучий) виймає 6 карток з цифрами і тримає їх доти, доки інші гравці вирішують, де (у якій клітинці) писати кожну із цифр.
Більше про педагогіку:
ЗМР з елементами локального недорозвинення мовлення у формi моторної алалiї
При обстеженнi дитини в передмовленнєвому та в ранньому мовленнєвому вiцi слiд звернути увагу на те, що при нормальному онтогенезi у дiтей є потреба легко наслiдувати i повторювати за дорослими слова, в iнших випадках цього немає. Так, коли при огляді ми чуємо скарги вiд батькiв, про те що дитина “ ...
Пізнавальний інтерес дітей старшого дошкільного віку: особливості та
динаміка розвитку
Формуючись і розвиваючись, пізнавальний інтерес переходить ряд етапів, які належить враховувати у роботі з дітьми. Динаміка його розвитку така. Перший етап. Пізнавальний інтерес має споглядальний характер. Переважає емоційний структурний компонент. Завдання вихователя: викликати інтерес, зацікавити ...
Використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчальному процесі
Однією із найважливіших особливостей нашого часу є перехід розвинутих країн світу від постіндустріального до інформаційного суспільства, а тому питання інформатизації всіх сфер суспільного життя є одним із пріоритетних завдань держави. До найважливіших стратегій розвитку суспільства відноситься, зо ...