Особливості проведення уроків-судів у початкових класах

Матеріали по педагогіці » Використання нестандартних уроків у початковій школі » Особливості проведення уроків-судів у початкових класах

Страница 1

Серед нетрадиційних уроків особливо люблять учні урок-суд, коли основна частина уроку проходить у вигляді судового процесу, на якому присутні суддя (вчитель), прокурор (один з учнів), адвокати (всі інші учні).

У педагогічній діяльності В.Волотовська використовувала такий урок-суд і запропонувала провести його іншим вчителям молодшої школи.

Тема: Прислівник.

Мета: закріпити поняття «Прислівник як частина мови».

1) Прокурор висуває звинувачення проти Невідомого. Адвокати ведуть захист, наводять свої аргументи. Суддя (вчитель) уточнює відповіді й виносить остаточне рішення. Друга частина уроку – конкурси. Так, вивчивши “Прислівник як частину мови” проводжу для закріплення матеріалу урок-суд.

Після вступного свого слова про прислівник як цікаву і одночасно складну частину мови іде звинувачення і захист

Прокурор. Звинувачення перше.

Невідомий у реченнях, які були йому дані, визначив. що слова “найкраще” і “ранком” є прислівниками. Але ж слово “найкраще” є прикметником, а слово “ранком” - іменник у орудному відмінку. Це помилка.

Суддя. Якщо в адвокатів немає заперечень, то суд може визнати особу винною згідно із законами про частину мови.

Адвокати. Ці слова можуть бути і прислівниками. Треба подивитися, в якому контексті вони вжиті. У мові є явища переходу слів з різних частин мови у прислівник.

Суддя. Введіть ці слова у речення і доведіть це (виконується завдання). А які ж речення були в Невідомого?

Прокурор (диктує, учні записують).

1) Друзі вирушили ранком у далеко дорогу.

2) Ми написали оповідання найкраще.

Суддя. Доведіть, що ці слова у наведених реченнях дійсно прислівники.

(Адвокати доводять, визначаючи лексичне значення, граматичні ознаки і синтаксичну роль слів у реченнях).

Суддя. Отже, перше звинувачення є безпідставним.

Потім прокурор висуває ще 4-5 звинувачень, але адвокати доводять, що звинувачення неправильне, а суддя виносить рішення визнати всі звинувачення проти Невідомого безпідставними.

Наступна частина уроку – конкурсна.

Дуже подобаються дітям такий вид нестандартних уроків, як урок-КВК.

Це своєрідна гра-змагання команд веселих і кмітливих, що розгортається на уроці. Характерною ознакою такого уроку є його насиченість позитивними емоціями. Безперечно, що урок повний емоцій, на довгий час збережеться у пам’яті учнів. До того ж, він, сприяє засвоєнню знань, розвиває активність, спостережливість, дотепність.

Для уроку – КВК притаманними є певні особливості, які відрізняють його від усіх інших типів нестандартних уроків і які слід урахувати під час його підготовки та проведення.

Перш за все треба організувати, як мінімум, дві команди, які братимуть участь у КВК. Команди повинні знайти собі цікаві назви та обрати капітанів.

Другим важливим моментом уроку – КВК є наявність журі, яке оцінюватиме гру команд. Склад журі може бути різноманітним, включаючи і вчителя і учнів з активу класу, а також запрошених представників адміністрації школи, батьків. Головним критерієм під час формування складу журі повинна бути не його кількість, а об’єктивність.

Щодо змісту уроку КВК, то його повинні формувати такі конкурси, які б мали триєдину мету (навчальну, виховну, розливальну) і за тривалістю вмістилися б у відведений для уроку час. Саме при формуванні змісту уроку КВК не варто забувати, що це урок, а не виховний захід, тому необхідно дотримуватися всіх функцій і завдань навчального заняття.

У своїй практичній педагогічній діяльності я проводила такий урок-КВК:

Математика.

Тема: Множення багатоцифрового числа на одноцифрове.

Повторення вивченого матеріалу.

Завдання: повторити та узагальнити вивчений матеріал з теми «Множення багатоцифрового числа на одноцифрове»;

Мета: продовжувати формувати вміння розв’язувати задачі; обчислювальні навички; розвивати увагу, мислення, математичне мовлення; формувати комунікативні, інформаційні компетенції та компетенції саморозвитку й самоосвіти особистості; виховувати колективізм, дружні стосунки між учнями.

Обладнання: запис на дошці, годинники з буквами, картки з завданнями для учасників конкурсів, підручники, призи для переможців

План уроку

Організаційний момент – 1 хвилина

Вступне слово вчителя – 1 хвилина.

І конкурс. Розминка – 7 хвилин.

ІІ конкурс. Кращий математик – 5 хвилин.

ІІІ конкурс. Зупинка «Задачі» – 7 хвилин.

Фізкультхвилинка – 3 хвилини.

ІV конкурс. Конкурс капітанів – 5 хвилин.

V конкурс. Естафета команд – 6 хвилин.

Підсумки КВК. Нагорода переможців – 2 хвилини.

Домашнє завдання – 2 хвилини.

Хід уроку – КВК

Організаційний момент

Проголошується девіз уроку: «На шляху поспішай, але з відповіддю не помились».

Діяльність вчителя: поділяє клас на дві команди.

Діяльність учнів: команди обирають собі капітана і добирають назву команди.

Вступне слово вчителя

Страницы: 1 2 3

Більше про педагогіку:

Згортання програми розвитку в період зростання сталінського терору
Дошкільне виховання, школа в радянській Україні протягом 30-х років розвивалися в загальнодержавному руслі, відповідно до прийнятої II Всесоюзною партійною нарадою (квітень 1930) постанови про запровадження в Радянському Союзі єдиної системи народної освіти (початкова, семирічна, середня школа). Ос ...

Розвиток і виховання уваги
Увага в дітей з'являється досить рано. Мимовільна увага виникає в перші тижні життя. Це безумовно-рефлекторна увага, що викликається подразниками, безпосередньо пов'язаними із задоволенням органічних потреб. Дитина реагує на зовнішні подразники тільки за їх різких змін: при переході від темряви до ...

Жанри української народної музики
Колискові пісні. Колискові пісні починають співати дитині з перших днів її життя. За часів язичництва співові над колисковою надавалося значення оберегу вважалося, що певні інтонації і «магічні» слова можуть вберегти немовля від хвороби та інших нещасть. Підтвердження «магічної» дії співу над колис ...

Університетська освіта

Університетська освіта

Навчальна дисципліна “Університетська освіта” є однією з нормативних дисциплін циклу гуманітарної підготовки студентів.
Види та значення ігор

Види та значення ігор

Давно відомо, що при розвитку мислення і формуванні особистості важливу роль відіграє не тільки освітній фактор, але і характер ігрової діяльності.

Розділи

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.educateua.com