Характеристика розвитку психічних та мовленнєвих процесів у дітей з загальним недорозвиненням мовлення дошкільного віку

Матеріали по педагогіці » Філософські підходи до соціально-педагогічної роботи » Характеристика розвитку психічних та мовленнєвих процесів у дітей з загальним недорозвиненням мовлення дошкільного віку

Страница 1

Не дивлячись на різну природу дефектів, у дітей з загальним недорозвитком мовлення на явні типові прояви, що вказують на систему порушення мовленнєвої діяльності.

Однією із провідних ознак є більш пізній початок мовлення: перші слова з’являються до трьох-чотирьох, а інколи і до п’яти років, мовлення граматичне і недостатньо граматично оформлене, малозрозуміле. Найбільш виразним показником є відставання експресивного мовлення при відносно благополучному на перший погляд розумінні зверненого мовлення. Спостерігається недостатня мовленнєва активність, але діти достатньо критичні до свого дефекту.

Велике значення в розвитку мовленнєвої діяльності мають перші три роки життя дитини. Поява гуління ще не є гарантом подальшого нормального мовленнєвого і психічного розвитку дитини.

Мастюкова в своїх дослідженнях вказує, що у багатьох дітей з мовленнєвими порушеннями при збереженому інтелекті зустрічаються труднощі навчання, своєрідне дисгармонійне відставання психічного розвитку.

Аналіз даних, отриманих при дослідженні різних психічних функцій дітей з ЗНМ, показує своєрідність їх розвитку.

В спеціальній педагогіці та психології мова є важливою психічною функцією людини, універсальним засобом спілкування, мислення, організації дій. В багатьох дослідженнях встановлено, що психічні процеси – увага, пам’ять, мислення, уява – опосередковані мовою. Відхилення в розвиткові мови негативно впливають на психічний розвиток дитини, затримують формування пізнавальних процесів, ускладнюють спілкування з оточуючими та перешкоджають формуванню повноцінної особистості.

В сучасній коррекційній педагогіці висловлюється думка про необхідність глибокого вивчення спілкування дітей з різними видами патології, в тому числі і при загальному недорозвитку мови. У таких дітей відмічаються, крім недорозвитку мови, варіативні відхилення в формуванні комунікативних навиків. Їх недосконалість не забезпечує процес спілкування, а значить, і не допомагає розвитку мовномислювальної та пізнавальної діяльності.

Аналіз комунікативних можливостей дошкільнят з ЗНМ продемонстрував відставання в формуванні комунікативних умінь від нормально розвинутих дітей, про що свідчить стійке невміння регулювати поведінку партнерів по спілкуванні. Більшість дітей з тяжкістю вступали в контакт з однолітками, їх комунікативна діяльність виявлялася обмеженою.

У дошкільнят відмічались і варрікативно виражені мовні труднощі: примітивний бідний словарний запас, аграматизм. В спілкуванні діти використовували прості фрази, а їх відповіді були короткими та одноманітними.

Таким чином, коррекційна впливовість повинна бути направлена не тільки на розвиток мовних навиків, а на розвиток комунікативних умінь дітей з даною патологією. Неповноцінна мовленнєва діяльність накладає відбиток на формування у дітей сенсорної, інтелектуальної і активно-вольової сфери. Відмічається недостатня стійкість уваги, обмежень на можливість її розподілу. При відносно збереженій смисловій, логічній пам’яті у дітей знижена вербальна пам’ять, страждає продуктивність запам’ятовування. Діти забувають складні інструкції. Елементи і послідовність завдань.

Страницы: 1 2 3 4

Більше про педагогіку:

Особливості психології та світогляду підлітків
Вирішення виховних завдань у дитячих об’єднаннях обов’язково має спиратися на віковий підхід. Для того щоб здійснити поставлені мету і завдання не достатньо лише зацікавленості вожатого, його любові до дітей, недостатньо навіть індивідуального підходу до кожної дитини – жоден із цих засобів не прац ...

Психологічні причини Інтернет-залежності
Всесвітня мережа сьогодні більше нагадує чарівну казку, у якій "користувач" володіє надприродними можливостями, на відміну від реального життя. Не дивно, що Інтернет найбільше відповідає міфологічному мисленню маленької дитини. Таке мислення ніколи не зникає повністю, а тільки витісняєтьс ...

Особливості розвитку школярів старшого віку
У старших класах загальноосвітньої школи (10-11 класів) базовими видами продовжують залишатися - легка атлетика, спортивні ігри, гімнастика, спортивні єдиноборства, плавання, зимові види спорту. При цьому продовжується робота по вдосконаленню техніки. У сенсі фізіологічної доцільності побудова урок ...

Університетська освіта

Університетська освіта

Навчальна дисципліна “Університетська освіта” є однією з нормативних дисциплін циклу гуманітарної підготовки студентів.
Види та значення ігор

Види та значення ігор

Давно відомо, що при розвитку мислення і формуванні особистості важливу роль відіграє не тільки освітній фактор, але і характер ігрової діяльності.

Розділи

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.educateua.com