Софія Федорівна Русова (1856–1940) – визначний діяч у галузі національного дошкільного виховання України. Вона вважала Україну вітчизною, не мислила своєї долі поза нею.
Гаслом своєї діяльності вона взяла заклик Фребеля «Прийдіть, будемо жити задля наших дітей».
Разом з сестрою Марією Софія відкриває у вересні 1871 р. один з перших приватних дитячих садків у м. Києві на вулиці Старокиївській.
Софія входить у коло української інтелігенції. Підтримує дружні стосунки з родинами Лисенків, Старицьких.
Усе своє свідоме життя Русова Софія присвятила справі національного відродження.
Русова Софія очолювала департамент позашкільної освіти в Міністерстві освіти УНР доби Директорії. 1917 р. заснувала перший український дитячий садок. В цей час розробила план розвитку дошкільного виховання України, схвалений міністром освіти Іваном Огієнком.
Русова С.Ф. залишила чималу педагогічну спадщину. Ось деякі з її праць:
1.Русова С. Дошкільне виховання. – Катеринослав, 1918.
2.Русова С. Нова школа. – К., 1917.
3.Русова С. Український буквар. – СПб., 1905.
4.Русова С. Теорія і практика дошкільного виховання. – Прага, 1924.
5.Русова С. Нові методи дошкільного виховання. – Прага, 1927.
6. Русова С. Мої спомини. Львів, 1937.
В 1937 р. під головуванням Рудницької М. було створене загальноукраїнське об'єднання жіночих організацій у складі Світового союзу українок з осередком у Львові. Почесним головою об'єднання обрали Русову Софію.
У книзі «Дошкільне виховання» (1918 р.) Русова С. узагальнила матеріали лекторської роботи. В ній викладені теоретичні міркування і критичний аналіз поглядів педагогів минулого та сучасників на виховання дитини дошкільного віку. Русова Софія доводить важливість і необхідність виховання дитини дошкільного віку
Зважаючи на вікові особливості дошкільнят, Русова Софія ставить питання про єдність родинного й суспільного виховання. Умови дитячого садка мають бути наближені до умов рідної домівки.
Русова С.Ф. ставить і цілком по-сучасному розв'язує проблему загальнолюдського у вихованні. Виховуючи дитину, слід зважати на її соціальні особливості, психологічну індивідуальність, культурно-етнографічні ознаки її оточення. Вона формулює основні принципи національного виховання гармонійної людини, громадянина:
· індивідуальність, пристосованість до природи дитини;
· відповідність особливостям і потребам своєї країни, нації;
· відповідність соціально-культурним вимогам часу;
· єдність суспільного і родинного виховання;
· благочинність, моральність.
Щоб виховати у дітей національну свідомість, самосвідомість, самоповагу і гідність, вона має знати народне життя і бути свідомою вихованих протягом віків ідеалів народу.
Книга також містить практичні поради щодо виховання у дитячому садку, вірші, оповідання, казки, пісеньки з нотами, вибрані твори кращих українських письменників. Йдеться про організацію трудового виховання: ліплення, вишивання, малювання, плетіння.
Чимало уваги приділяється практичній дитячій грі. Софія Русова дає класифікацію ігор, яка фактично відповідає нинішній:
· прості рухавки;
· ігри, що випливають з інстинкту наслідування;
· театр ляльок, лялькові вистави.
Вона розглядає гру як засіб виховання. Звідси й вимоги до керування грою. Перш за все вихователь повинен знати специфіку ігор дітей різного віку, знати народні ігри.
Ознайомлення з довкіллям (предметні лекції) – це перша енциклопедія дитини.
Питання виховання Софія Русова розглядає в органічній єдності з навчанням. Зокрема, рекомендує вчити моральності так само, як будь-чого іншого. Розробляє перелік інтелектуальних і соціальних «доброчинностей та культурних звичок», які важливо виховувати у дошкільників. Серед засобів морального виховання вона виокремлювала національні, які використовувалися народом споконвіку: легенди, казки, народні пісні, вірші тощо. Це виховує у дитини чуття власного народу, обов'язку перед ним, патріотизм.
Більше про педагогіку:
Дидактичні особливості словесних методів навчання
У структурі методики початкового навчання провідне місце займають такі словесні методи, як розповідь і бесіда. Виходячи з суті методу навчання, розповідь є способом організації взаємозв’язаної діяльності учителя й учнів, в якій учитель виконує функції джерела навчального змісту і суб’єкта керування ...
Математичні здібності – основа формування математичної грамотності
«Освіта, – зазначає Н.О. Пруель, – як духовне благо представляється результатом досить тривалої історичної еволюції матеріальної і духовної практики суспільства. Освіта відбиває і фіксує пізнавальні універсальні властивості індивіда, задовольняє найважливіші соціальні потреби людини» . Розвиток інт ...
Ферум в природі. Одержання заліза в лабораторії та промисловості
Мета: засвоїти знання про знаходження заліза у природі, способи його одержання: закріпити вміння складати окисно-відновні реакції? 1. Опрацюйте фрагмент підручника та підручником. Користуючись мініпідручником, запишіть основні природні сполуки Феруму в зошиті. Запам’ятайте їх! 1. Які сполуки Феруму ...