Передумови виникнення ролевої гри в ранньому дитинстві

Матеріали по педагогіці » Психологія ігрової діяльності » Передумови виникнення ролевої гри в ранньому дитинстві

Страница 1

Виникнення ролевої гри в ранньому дитинстві, пов'язано з формуванням у дитини під керівництвом дорослих наочних дій, тобто суспільних способів вживання предметів, що історично склалися, закріплених. Носіями таких дій є дорослі люди.

Докладне дослідження формування наочних дій в ранньому віці і виникнення передумов ролевої гри проведено Ф.И. Фрадкіною. Систематичні спостереження і спеціальні досліди, проведені Ф. И. Фрадкиной з дітьми у віці від одного до трьох років, дозволили намітити основні стадії в розвитку наочних, дій і прослідкувати виникнення елементів ролевої гри (ігрових умов, ролі зміни будови дії).

Перші специфічні дії з предметами з'являються близько року. Автор відзначає, що ще в 8 -8,5 місяців дія, що показується дорослим не засвоюється і дитина не відтворює її, а маніпулює з предметом неспецифічним образом. Пізніше, в 10-11 місяців у дітей з'являється відтворення дій з предметами, але тільки в ситуації прямої пропозиції і спільно з дорослим. Нарешті, з'являються і самостійні дії з предметами як тільки вони пропонуються дитині або він сам натрапляє на них.

Передумови, до виникнення ролі з'являються з того моменту, коли дитина відтворює дії навколишніх його дорослих. Такі дії дитини подвійні по самій природі: з одного боку, вони є діями, вироблюваними самою дитиною, - це його дії, з іншого боку, вони одночасно є діями іншої людини. Першим підготовчим етапом до виникнення ролі є віднесення дії до самого собе дитина помічає, що вироблювана дія є його дія, разом з тим, фактично відтворюючи дії дорослих, дитина ще не входить в роль. Часто в цих випадках дитина називає свої дії в третій особі.

Цей підготовчий етап називається «роллю в дії». Він характеризується тим, що дитина, фактично відтворюючи дії дорослих, ще не бере на себе ролі. Услід за вихователем і при його допомозі дитина може назвати себе ім'ям того дорослого, дії якого він відтворює. При цьому часто діти ставлять поряд своє ім'я і ім'я того дорослого, дії якого відтворюються: «Оля-няня», - говорять вони. Назва себе ім'ям дорослого є початком порівняння своїх дій з діями дорослих, знаходження в них схожості і пізнавання в своїх діях дорослих. Як тільки дитина починає помічати, що його дії - це дії, які виконує хтось з дорослих, він починає і самостійно називати себе ім'ям дорослого.

Така назва себе ім'ям дорослого до самого кінця раннього дитинства завжди слідує за дією. Дитина спочатку діє як дорослий, пізнає в своїх діях дії дорослого. Таким чином, роль народжується з дій, фактично вироблюваних дитиною в грі з предметами. Характерною особливістю ролей дитини в переддошкільному віці є те, що це не узагальнені ролі, а ролі конкретних дорослих. Наприклад, дитина бере на себе роль не няні взагалі, а даної конкретної няні, даної конкретної особи.

Важливий факт зміни функції ляльки в грі - до кінця раннього дитинства лялька вперше стає заступником людини, і дитина називає її ім'ям якої-небудь людини. Об'єктивно лялька завжди виконувала цю функцію, будучи іграшкою, що зображає людину, проте для дитини вона до кінця раннього дитинства не виступала в цій функції.

Факт перетворення ляльки з предмету дії дитини в іграшку, представляється нам принципово важливим. Він показує, що іграшки мають свою історію розвитку. Будучи об'єктивно іграшками, вони стають такими для свідомості дитини тільки тоді, коли виникає ототожнення з іграшкою того предмету, який вона зображає. Питання про відношення дитини до предмету своїх дій, як до іграшки, на жаль, досліджень недостатньо, хоч і є надзвичайно важливим для розуміння генезису гри.

Одночасно з розвитком наочних дій, виникненням ігрових дій з предметами, що заміщають не доступні дитині предмети, і формуванням передумов ролі, ускладнюється процес створення дитиною ігрових умов і будова ігрових дій.

Страницы: 1 2

Більше про педагогіку:

Природоохоронна самоосвіта учнів
Природоохоронна самоосвіта - це засіб поглиблення знань учнів, їх творчих здібностей, дослідництва, формування умінь і навичок самостійно вирішувати різні проблеми захисту природи. Найкраще сприймається, осмислюється та інформація, яка опрацьовується самостійно, до якої учні виявлять поглиблений ін ...

Співробітництво Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського на міжнародному рівні
20-24 січня 2009 року професор Михайло Загірняк та координатор міжнародних програм, професор кафедри екології Валентина Підліснюк відвідали Університет Матейа Бела у місті Банська Бистриця (Словацька Республіка). Метою поїздки була участь у П'ятій міжнародній конференції з питань освіти для сталого ...

Методи закріплення досліджуваного матеріалу
Усний виклад знань учителем пов'язане з первинним сприйняттям й осмисленням їхніми учнями. Але, як відзначав дидакт М.А. Данилов, «знання, що є результатом першого етапу навчання, не є ще знаряддям активного, самостійного мислення й діяльності учнів». Про це ж писав відомий методист-біолог Н.М. Вер ...

Університетська освіта

Університетська освіта

Навчальна дисципліна “Університетська освіта” є однією з нормативних дисциплін циклу гуманітарної підготовки студентів.
Види та значення ігор

Види та значення ігор

Давно відомо, що при розвитку мислення і формуванні особистості важливу роль відіграє не тільки освітній фактор, але і характер ігрової діяльності.

Розділи

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.educateua.com