Психологічна готовність

Матеріали по педагогіці » Психологія ігрової діяльності » Психологічна готовність

Страница 1

Звичайно, важливо, щоб дитина пішла в школу фізично підготовленим, проте це далеко не єдина умова. Одним з найнеобхідніших моментів є психологічна готовність.

Її зміст включає певну систему вимог, які будуть пред'явлені дитині під час навчання, і важливо, щоб вона була здатна з ними справитися. Психологи ділять готовність до школи на три види: особова готовність, вольова готовність і інтелектуальна готовність.

1. Особова готовність складається з навиків і здатності увійти до контакту з однокласниками і вчителями. Адже діти, навіть ті, які ходили в дитячий сад і залишалися на якийсь час без батьків, опиняються в школі серед незнайомих ним людей.

Уміння дитини спілкуватися з однолітками, діяти спільно з іншими, поступатися, підкорятися з потреби - якості, які забезпечують їй безболісну адаптацію до нового соціального середовища. Це сприяє створенню сприятливих умов для подальшого навчання в школі.

Дитина як би повинна бути готова до соціальної позиції школяра, без якої їй буде важко, навіть якщо вона інтелектуально розвинена. Такі діти часто вчаться нерівно, успіхи з'являються тільки на тих заняттях, які дитині цікаві, а решту завдань він виконує недбало, поспішно. Ще гірше, якщо діти абсолютно не хочуть йти в школу і вчитися. Це недолік виховання, і така поведінка є результатом залякування школою, особливо якщо дитина невпевнена в собі, боязка (“Ти двох слів зв'язати не можеш, як же ти в школу підеш?”, “Ось підеш в школу, там тобі покажуть!”). Тому необхідно виробити вірне уявлення про школу, позитивне відношення до вчителів, до книг. Особовій готовності до школи батьки повинні приділити особливу увагу. Вони зобов'язані навчити дитину взаєминам з однолітками, створити таку обстановку будинку, щоб малюк відчував себе упевнено і йому хотілося йти в школу.

2. Вольова готовність. У школі дитини чекає напружена праця. Від неї вимагатимуть робити не тільки те, що йому хочеться, але і те, що вимагає вчитель, шкільний режим, програма.

До 6 років відбувається формування основних структур вольової дії. Дитина здатна поставити мету, створити план дії, реалізувати її, подолавши перепони, оцінити результат своєї дії. Звичайно, все це проводиться не зовсім усвідомлено і визначається тривалістю вироблюваної дії. Але укріпити вольове знання про себе може допомогти гра.

Розуміючі батьки в період роботи по будинку квартиру перетворюють на палубу корабля, космодром, лікарню, де виконуються із задоволенням, без погроз і насильства, певні завдання. У віці 6 років дитина здатна вже аналізувати власні рухи і дії.

Тому вона може навмисно заучувати вірші, відмовитися від гри ради виконання якого-небудь “дорослого” завдання, здатна подолати страх перед темною кімнатою, не заплакати при ударі. Це важливо для розвитку гармонійної особи. Також важливим аспектом можна назвати формування у дитини пізнавальної діяльності. Вона полягає у формуванні у дітей небоязні труднощів, прагненні не пасувати перед ними, вирішувати їх самостійно або з невеликою підтримкою дорослих. Це допоможе дитині управляти своєю поведінкою в школі. А створюється така поведінка за наявності між дорослим і дитиною взаємин дружніх, партнерських.

3. Інтелектуальна готовність. Важливо, щоб дитина до школи була розумово розвинена. Але розумовий розвиток не полягає у великому словарному запасі. Умови життя змінилися. Тепер дитину оточують різні джерела інформації, і діти буквально вбирають нові слова і вирази. Словник їх різко збільшується, а це ще не означає, що так само розвивається і мислення. Тут немає прямої залежності. Дитина повинна навчитися порівнювати, узагальнювати, робити самостійні висновки, аналізувати. Тому дослідники дошкільників встановили, що дитина 6 років здатна засвоїти факти взаємодії організму з середовищем, залежності між формою предмету і його функцією, прагненням і поведінкою. Але досягає вона цієї здатності тільки тоді, коли з дитиною займаються. Причому не спеціально навчаючи, а при спілкуванні. Дітей дошкільного віку характеризує загальна допитливість. Це вік “почемучек”.

Страницы: 1 2

Більше про педагогіку:

Альтернативні концепції змісту освіти
В історії дидактики відомі різні підходи до визначення змісту освіти, які формували специфіку функціонування різних типів навчальних закладів. Наприкінці ХVІІІ – в середині ХІХ ст. поширеною була так звана теорія формальної освіти, висунута у працях Дж. Локка, Ж.-Ж. Руссо, Й.-Г. Песталоцці, Й.-Ф. Г ...

Оволодіння методикою організації гри в дитячих та юнацьких об'єднаннях в умовах табору
Значення гри в діяльності дитячих та юнацьких колективів в умовах роботи літнього табору. Виховний потенціал гри, вміння його визначити та доцільно застосувати. Класифікація ігор, що доцільні до використання в роботі табору. Ігри організаційного періоду (ігри-знайомства, колективні спортивні ігри, ...

Особливості розвитку вольової сфери
Молодшим шкільним віком вважають вік від 6-7 до 10-11 років, що відповідає періоду навчання у молодших класах. Це вік відносно спокійного і рівномірного фізичного розвитку. Збільшення зросту та ваги, витривалості, життєвої ємкості легень іде досить рівномірно і пропорційно. Кісткова система школяра ...

Університетська освіта

Університетська освіта

Навчальна дисципліна “Університетська освіта” є однією з нормативних дисциплін циклу гуманітарної підготовки студентів.
Види та значення ігор

Види та значення ігор

Давно відомо, що при розвитку мислення і формуванні особистості важливу роль відіграє не тільки освітній фактор, але і характер ігрової діяльності.

Розділи

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.educateua.com