Розробка уроку музики для учнів четвертого класу

Матеріали по педагогіці » Українська народна музика в традиціях морального виховання » Розробка уроку музики для учнів четвертого класу

Страница 2

(Учитель виконує пісню «Ой, ходить сон»)

- Які особливості колискових пісень?

- А зараз конкурс на краще виконання колискової пісні. Вам було завдання вивчити колискову, яку вам співала мама. Хто хоче просівати?

(Діти виконують по куплету пісень, оцінювання співу дітьми)

- Чиє виконання вам найбільше сподобалось? Чому?

(Звертається увага на «чистоту» інтонування, якість звуку, дикцію та створення образу)

4. Виконання трудової пісні.

- Подивлюся, що іще нам покаже скриня.

(Учитель дістає рушник)

- Що ви знаєте про український рушник?

- Так. Рушник - це оберіг дому від злого. Рушник подають молодим на весіллі, рушником зустрічають гостей, рушником колись сповивали дитину – на щастя. А можна просто витерти працьовиті руки. Про який жанр української пісні нагадав нам рушник? (Трудові пісні).

- Як склалася трудова пісня?

- Так. Навіть приказка є: «Бесіда дорогу коротає, а пісня – роботу»

- Яку ви знаєте трудову пісню?

- Давайте виконаємо її, створюючи ритмічний супровід за допомогою дитячих музичних інструментів.

(Виконання)

6. Виконання танцювальних рухів

- Зазвучали музичні інструменти, і одразу згадалося, що народна музика – це не тільки пісні, але і танці. Які ви знаєте українські танці?

- Який характер гопака?

- Давайте подивимося, як виконується гопак.

(Виконання танцю спеціально підготовленими учнями)

- А тепер спробуємо всі разом потанцювати.

7. Виконання жартівливої пісні.

- Який з пісенних жанрів завжди веселий, найчастіше в швидкому темпі?

- Подивіться на дошку. Тут три варіанти мелодій, записаних нотами. Знайдіть знайому вам жартівливу пісню.

(Діти знаходять мелодію пісні «Сіяв мужик просо») .

- Давайте виконаємо мелодію сольфеджіо.

- А тепер виконаємо зі словами.

(Виконання)

8. Виконання календарно – обрядової пісні.

- У скрині ось яка є річ. Подивіться, що це?

(Учитель дістає зі скрині різдвяну зірку)

- Про який пісенний жанр вона вам нагадує?

- Чому ці пісні так називаються?

- Які пісні відносяться до календарно - обрядових? (Колядки, щедрівки, веснянки та інші).

- Вірно. Зараз наближаються різдвяні свята. Колись ходили хлопці колядувати, і все село звучало піснями. Давайте прислухаємось, десь на тому кінці села хлопці співають.

Учитель:

О, любі діти України!

Благословення Боже вам речу –

За те, що в смутний час руїни

Ви пісню несете, а в ній і Бога, і красу!

( Виконання щедрівки «Добрий вечір тобі…»)

V. Висновок.

- Добре нам у гостях, але час додому повертатись. Але спершу дайте мені відповідь на останнє питання: про що народна пісня? (Про життя)

- Вірно, народна пісня – дзеркало життя, з його радощами та печалями. А тепер – додому.

В ході проведення уроку діти приймали активну участь у всіх запропонованих діях. Діти активно аналізували запропоновані їм твори, висловлювали власні думки та робили висновки. З практичної точки зору поставлена мета виконана. Щодо морально-виховної роботи, діти проникли змістом пісень, про що свідчить аналіз та висловлювання щодо наданого матеріалу. Атмосфера уроку була дуже урочистою та насиченою національним духом, що викликало у дітей почуття патріотизму, гордості за культуру власного народу.

Виховна сила народних пісень зумовлена передусім тим, що своїм змістом, мелодією вона спрямована на формування почуттів людини.

Ознайомлення зі змістом величезного масиву народних пісень дає підстави стверджувати, що в них зосереджено величезний потенціал для виховання морально-духовних цінностей молодого покоління. Це невмируще багатство українського народу, яке треба активно відроджувати, розвивати, користуватися ним у процесі родинного виховання, діяльності загальноосвітніх навчально-виховних, професійних освітніх закладів, а також у засобах масової інформації. Прикро, що в засобах масової інформації в Україні має місце очевидне засилля масової культури сумнівного ґатунку, позбавленої ознак конкретної національної культури, загальнолюдських морально-духовних цінностей.

Під час проведення уроку музики можна було спостерігати за позитивною реакцією дітей. Вони активно виконували всі поставлені задачі, як практичного так і психологічного характеру. З точки зору морального виховання, в ході проведення уроку діти набули позитивних відчуттів та поринули у світ української пісні, що в свою чергу викликало відчуття поваги до традицій та обрядів наших предків, інтерес до різних жанрів української пісні, гордість за власну культуру, почуття гідності та патріотизму.

Завдяки різножанровості української пісенності вдалося урізноманітнити хід уроку. Діти дуже активно реагували на зміну жанру пісень. Таким чином, реакція на вже знайому їм календарно-обрядову пісню відрізнялася від реакції на нову для них пісню жартівливого жанру. Діти уважно проникли у зміст тексту та дуже добре відчули її настрій, що проявилося під час виконання. Велику цікавість викликало індивідуальне виконання колискових пісень, які теж були представлені з особливим настроєм, адже саме колискові пісні нагадують про родинне тепло і викликають ті почуття на яких базуються головні моральні якості людини.

Страницы: 1 2 3

Більше про педагогіку:

Естетичне виховання молодших школярів у Павлиській школі В.О.Сухомлинського
Василь Олександрович Сухомлинський – видатний український педагог, теоретична педагогічна творчість і практична діяльність якого увійшла до історії вітчизняної педагогічної думки. Педагогічні погляди В.О.Сухомлинського сформувалися у ході й унаслідок натхненної копіткої учительської праці, творчої ...

Учитель і суспільство
Людина – суб’єкт суспільно-історичного процесу, розвитку матеріальної і духовної культури на землі. Спорідненим поняттям є особистість як суб’єкт суспільних відносин, що носієм свідомості та системи суспільно значимих якостей, зумовлених історичними умовами життя суспільства. Становлення особистост ...

Ігри-фантазування як засіб розвитку мовленнєвих творчих здібностей у дітей старшого дошкільного віку
Гра – це найбільш доступний для дітей вид діяльності, спосіб переробки отриманих з навколишнього середовища вражень. В грі яскраво проявляються особливості мислення і уяви дитини, здатність до фантазування, також його емоційна активність, потреба в спілкуванні. Гра – соціальна практика дитини. Проб ...

Університетська освіта

Університетська освіта

Навчальна дисципліна “Університетська освіта” є однією з нормативних дисциплін циклу гуманітарної підготовки студентів.
Види та значення ігор

Види та значення ігор

Давно відомо, що при розвитку мислення і формуванні особистості важливу роль відіграє не тільки освітній фактор, але і характер ігрової діяльності.

Розділи

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.educateua.com