Огляд пісень, що оспівують тенденції морального виховання

Матеріали по педагогіці » Українська народна музика в традиціях морального виховання » Огляд пісень, що оспівують тенденції морального виховання

Страница 4

У кріпацьких піснях найяскравішими сатиричними образами засуджена панщина, дармова примусова праця закріпаченого селянина у господарстві поміщика. У різноманітних сюжетних варіантах пісень селяни не лише з сумом, відчаєм, а й з невгасимим гнівом, обуренням засуджують негідну поведінку поміщиків та їхніх економів, які розкошують, гуляють, бешкетують, визискуючи селян («А в неділю пораненько»).

Складні економічні й соціальні умови згубно впливали на родинне життя. В пісенних сюжетах знаходимо постійні конфлікти між подружжям, сварки, бійки, розлучення, бідування сиріт («Ой зацвіла рожа край вікна», «Та немає гірш нікому»).

Порівняно з іншими родинний цикл все ж не такий похмурий. Тут трапляються майстерно виписані ліричні сцени, привабливі образи дівчат і парубків, дотепний гумор. Навіть тяжка праця опоетизована. І хоч вона інколи позбавляє права на особисте життя («Посадила огірочки»), проте працьовиті люди завжди в пошані. Їх люблять, і вони відповідають взаємністю. І найтяжча праця не може згасити палких почуттів («Ой у полі нивка»).

Мова і стиль традиційних ліричних пісень зберігають дивовижну стійкість навіть тоді, коли ці пісні істотно змінюються в своєму змісті, значно трансформуються в композиційному відношенні. Та все ж мова і стиль традиційних ліричних пісень впродовж століть не залишаються нерухомим. Відбуваються зміни як в самому словнику, так і в стилістиці окремих пісень. Змінюються застарілі слова сучасними, з'являються і різного роду соціально-професійна термінологія. З'являються нові епітети. У піснях втрачається початкова розгорнена описова картина, перетворюючись на коротку оповідну інформацію. Відбувається спрощення художньої форми і ускладнення змісту пісні. Але українська лірична пісня була і залишається більше ніж піснею для пересічних українців.

Отже, українські народні пісні різних жанрів насичують українську культуру почуттями, збагачують її смисловим багажем і виконують дуже важливу функцію у моральному вихованні дитини. Знайомлячись, вивчаючи та проникаючи у глибинну суть української пісні, дитина має змогу поринути у життя та переживання українського народу різних часів його існування. Українська народна пісня насичена щирими почуттями, які, в свою чергу, виховують безмежну кількість моральних якостей. Поринаючи у пісенний світ, дитина має змогу переживати такі почуття, як радість та смуток, тривогу, гордість, любов до Батьківщини. Українська пісня, що розповідає про козацькі подвиги, виховує почуття патріотизму, гордості за рідну Украйну. Родинні пісні оспівують долю жінки, долю матері, теми відносин між різними членами сім`ї, що у різних напрямах виховують моральні якості дитини по відношенню до власної родини і родини як частини суспільства. Надзвичайно цікавими та різноманітними є обрядові пісні. Вони дарують почуття різного характеру, виховують повагу та любов до традицій наших предків, спонукають проникнути в ті часи, де вони брали свій початок і дарують неповторні відчуття давнини, традиційності, цікавості.

Українська пісня має надзвичайно великий багаж для виховання моральних якостей сучасної дитини.

Страницы: 1 2 3 4 

Більше про педагогіку:

Форми й методи роботи вчителя з батьками учнів
Важливою умовою ефективної навчально-виховної роботи є співробітництво школи і сім'ї, яке передбачає належний рівень педагогічної культури батьків. Саме цьому підпорядковані програми школи молодих батьків та педагогічної культури молодої сім'ї, які спираються на систему перевірених досвідом багатьо ...

Сутність та чинники формування пізнавальної активності дошкільнят
Феномен пізнавальної активності як один із найважливіших чинників навчання постійно привертає увагу дослідників, оскільки взаємодія людини із навколишнім світом можлива тільки завдяки її активності та діяльності. Під пізнавальною активністю розуміють самостійну, ініціативну діяльність дитини, спрям ...

Ознайомлення першокласників з природою
Знань про природу першокласники набувають при вивченні ряду предметів. У курсі «Ознайомлення з навколишнім світом» вони дізнаються про природу найближчого оточення. Тема «Природа навколо нас» включає такі підтеми: «Пори року», «Рослини», «Тварини», «Охорона природи», «Правила поведінки дітей у прир ...

Університетська освіта

Університетська освіта

Навчальна дисципліна “Університетська освіта” є однією з нормативних дисциплін циклу гуманітарної підготовки студентів.
Види та значення ігор

Види та значення ігор

Давно відомо, що при розвитку мислення і формуванні особистості важливу роль відіграє не тільки освітній фактор, але і характер ігрової діяльності.

Розділи

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.educateua.com